Leporelo pro maminky

Leporelo je podle encyklopedie harmonikově skládaná kniha, zpravidla bohatě ilustrovaná, s minimem textu a nízkým počtem stran. Touto technikou bývají nejčastěji vytvářeny knihy pro děti.

Leporelo, které mám tu čest představit, splňuje pouze první část výše zmíněné definice. I když ho psala maminka, a dokonce trojnásobná, není určeno dětem, přestože je bezpochyby zaujme, třeba už jen svou netradiční formou a barevností…narozdíl od „normálních“ dospěláckých knih.

Autorka Leporela pro maminky nám v něm skrze básně, krátká zamyšlení a biblické verše poodhaluje svůj vnitřní svět; upřímně, spontánně a otevřeně vyjadřuje, jak prožívá a co pro ni znamená být matkou, manželkou, přítelkyní, dcerou, Božím dítětem. Není obvyklé v dnešní době potkat knížku, ve které by bylo v jedenácti milostných básních tolik lásky v tolika podobách…

Leporelo pro maminky je osvěžující, netradiční básnická sbírka, kterou snesou i „nepoetické“ typy. Navíc jej zajímavě doplňují originální ilustrace Janky Bílé. Při jeho pročítání můžete mít pocit, že věci, o nichž autorka píše, jsou vlastně úplně obyčejné a že je odněkud znáte…

Koupí Leporela přispějete na podporu misijní činnosti Jany a Jarka Bílých v Novém Jičíně.

Jolana Kaletová

Jana Bílá

Jmenuji se Jana Bílá. Narodila jsem se v 2 pol. minulého století, takže kromě ekonomické krize zažívám ještě krizi středního věku. Má identita se pohybuje mezi Broukem Pytlíkem – všechno vím, všechno znám (teoreticky) a Ferdou Mravencem – práce všeho druhu (prakticky). V určitých fázích života převažuje jedna nebo druhá strana. Bohužel můj život charakterizuje určitá nestálost a nenasytné zkoušení něčeho nového, kromě těchto pár výjimek: Bůh, manžel, děti a radost z jídla.

Momentálně bydlím v Novém Jičíně, kde se snažíme přinést lidem naději o Kristu. Ráda kreslím, skládám písničky a hraji na kytaru ve 3 kapelách.